מרטנס דף הבית
Mertens > שווה קריאה > זמני זה הקבוע החדש!

זמני זה הקבוע החדש!

העסקת עובדים זמניים: הזדמנות חדשה הן למעסיקים והן לעובדים

בשנים האחרונות, ובמיוחד בתקופה האחרונה המלווה בחוסר ודאות בשל המלחמה, אנו עדים למגמה הולכת וגוברת של העסקת עובדים זמניים במקומות עבודה רבים. מגמה זו נובעת מכמה גורמים, ביניהם הצורך בגמישות ניהולית, התמודדות עם עומסי עבודה משתנים וחוסר ודאות כלכלית. יתרה מזאת, עבור מחפשי עבודה רבים, עבודה זמנית מהווה דלת כניסה לשוק העבודה ופתיחת צוהר להזדמנויות תעסוקה קבועות. כאשר עובד מחליט להיכנס למקום עבודה בהעסקה זמנית הוא מקבל הזדמנות להרשים ולהוכיח את עצמו, וכך לקבל הצעת עבודה קבועה.

עבור מעסיקים, להעסקת עובדים זמניים יש מגוון יתרונות:

  • גמישות ניהולית: העסקת עובדים זמניים מאפשרת למעסיקים להתאים את מספר העובדים לצרכים המשתנים של העסק ושל המשק. כמו כן, עובדים זמניים יכולים להחליף עובדים שנאלצו לצאת לחופשה או להפסיק באופן זמני את עבודתם (מקרים של חופשות לידה, שירות מילואים, החלמה ממחלה ועוד).
  • התמודדות עם עומסי עבודה: עובדים זמניים יכולים לסייע בהתמודדות עם עומסי עבודה זמניים, כגון תקופות שיא, חגים או פרויקטים מיוחדים.
  • הקטנת עלויות: העסקת עובדים זמניים יכולה להוביל לחיסכון בעלויות כוח אדם, כגון תשלומי פנסיה, ביטוח לאומי והפרשות לקופות גמל.
  • מיון והערכה: העסקה זמנית מאפשרת למעסיק להתרשם מהעובד לפני קבלת החלטה לגבי העסקתו הקבועה.

במקביל, ישנם יתרונות רבים לעבודה זמנית עבור מחפשי עבודה:

  • הזדמנות להוכיח את עצמם: עבודה זמנית מאפשרת לעובדים להציג את כישוריהם ויכולותיהם ובמקביל, לרכוש ניסיון מעשי בתחום עיסוקם.
  • צעד ראשון בשוק העבודה: עבור מחפשי עבודה חסרי ניסיון, עבודה זמנית יכולה להיות פתח להשגת עבודה קבועה.
  • הרחבת אפשרויות התעסוקה: עבודה זמנית מאפשרת לעובדים לחוות מגוון תפקידים וסביבות עבודה ולגלות תחומים חדשים שמעניינים אותם.
  • שיפור כושר ההשתכרות: צבירת ניסיון תעסוקתי במסגרת עבודה זמנית יכולה להוביל לשיפור כושר ההשתכרות של העובד בהמשך דרכו.

ישנם מקרים רבים בהם עובדים שמגיעים למקום עבודה כעובד זמני, מוצאים בו מקום עבודה מתגמל וקבוע, כך גם במקרה של נטע, אשר חיפשה עבודה במשך כמה חודשים. נטע הגיעה לבית חולים באזור מגוריה בדרום הארץ כעובדת זמנית בתחילת מלחמת ״חרבות מגן״ ותוך פחות מחודשיים קיבלה הצעה להמשיך לעבוד כעובדת קבועה. היא קיבלה הזדמנות להחליף עובדת שנאלצה להפסיק עבודתה בימים הראשונים של המלחמה כי מתגוררת באזור הדרום ונאלצה להתפנות מביתה. עבור נטע, מדובר בעבודה בה חשקה והזדמנות לעבוד במקום נחשב כמו בית חולים מצליח, ועל אף שהיא גרה באזור שספג מתקפות טילים רבות, היא החליטה להתחיל לעבוד במקום חדש, התמידה והוכיחה התגייסות למשימה ואת כישוריה הרבים. דווקא בתקופה של שגרת מלחמה מאתגרת וחוסר ודאות, היא מצאה מקום עבודה חדש ומבטיח. עם חזרתה של העובדת שהיא החליפה, נטע קיבלה הצעה להישאר בתפקיד קבוע בבית החולים. בזכות התגייסותה, בית הספר לאחיות בבית החולים נפתח לפעילות, היא נתנה את התמיכה הטכנית לה הזדקקו והוכיחה את יכולותיה ונחיצותה.

מגמת העסקת עובדים זמניים צוברת תאוצה ומציעה יתרונות הן למעסיקים והן לעובדים. עבור מעסיקים, זוהי דרך להבטיח גמישות ניהולית להתמודדות עם אתגרים עסקיים. עבור מחפשי עבודה, זוהי הזדמנות להיכנס לשוק העבודה, לצבור ניסיון ולמצוא עבודה קבועה.

רוצים לדעת יותר? להיחשף לטיפים, משרות והזדמנויות שוות לקריירה בעולם הטכנולוגי? עקבו אחרי העמוד שלנו באינסטגרם